Poetyki sympotyczne – od antyku do współczesności

Kierownik projektu:

Joanna Hobot- Marcinek

Czas trwania projektu:

29.05. 2023 – 30.04.2024

Instytucja finansująca:

Program Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza

Miejsce prowadzenia badań:

Polski Instytut Archeologiczny w Atenach

Problem

Celem projektu Poetyki sympotyczne – od antyku do współczesności jest zbadanie fenomenu i toposu sympozjonu oraz jego reinterpretacji w kulturze nowożytnej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesności. Przedmiotem refleksji są zarówno klasyczne realizacje poetyki sympotycznej, jak i późniejsze do nich nawiązania, sprzyjające budowaniu szczególnego typu dyskursywnej elitarności.

Opis projektu

Poetyki sympotyczne traktowane są w omawianym projekcie jako jedna z fundamentalnych w kulturze europejskiej dialogicznych strategii inicjowania intelektualnych debat o sztukach plastycznych czy literaturze. W ramach badań przyjęte zostaje założenie, iż antyczne sympozjony i związane z nimi poetyki sympotyczne stanowią tradycję, do której nawiązywały grupy dyskusyjne z kręgu Eranos oraz współcześni polscy twórcy – uczestnicy „uczt intelektualnych”, skupieni wokół Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza czy Zbigniewa Herberta.

W badaniach związanych z prezentowanym projektem szczególne miejsce zajmują sympozjony Tadeusza Różewicza czyli uwiecznione w senilnej poezji i w korespondencji poety biesiady sympozjalne. Interpretacjom i reinterpretacjom poddawane są senilne utwory Różewicza, w których podejmowana jest gra z literacką konwencją sympozjonu, a opisywana w nich sytuacja konwiwialna ma zarówno refleksyjny, jak i ludyczny charakter. Przedmiotem badań staje się również Różewiczowska paideia sympotyczna i jej kulturotwórczy charakter.

Działania podejmowane w ramach projektu

Organizacja międzynarodowej sesji naukowej Les poétiques sympotiques de l’anitquité à nos jours, OMBEiK & PIAA, październik 2023 (Joanna Hobot-Marcinek, Sebastian Borowicz).

Powiązane publikacje

Sympozjony i misteria. Tadeusza Różewicza rozmowy o sztuce, w: Międzyliteratura jako przestrzeń dialogu. Studia dedykowane pamięci Profesor Anny Pilch, red. A. Włodarczyk, S. Borowicz, K. Wawer, Kraków 2022.

Eremici i sympozjaści: Ryszard Przybylski i Tadeusz Różewicz – listy, wiersze, rozmowy, w: „Prace Polonistyczne” 2022,  nr 77.

In vino veritas, in aqua sanitas. La poétique sympotique dans le poéme “tempus fugit…” de Tadeusz Różewicz, „Roczniki Humanistyczne”, Zeszyt z Filologii Klasycznej z materiałami z sesji Les poétiques sympotiques – Sympotic poetics. Publikacja przewidziana w 2024 r.

2023 OMBEiK. All right reserved.

designed by mocio.co