Joanna Hobot-Marcinek

dr hab. prof. UJ, literaturoznawca, metodyk i teatrolog, pracownik Katedry Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej, kierownik Ośrodka Multimodalnych Badań Edukacyjnych i Kulturowych.

W latach 2015-2021 kierownik Pracowni Multimodalnych Strategii Edukacyjnych WP UJ. Wieloletni wykładowca Podyplomowego Studium Retoryki WP UJ i jego kierownik w roku akademickim 2007/2008. Kierownik grantów badawczych finansowanych przez MNiSW oraz NCN: Dionizyjska Pani i fantasmagoria śmierci (2007-2010) oraz Obraz anus ebria et delirans w kulturze europejskiej (średniowiecze-wiek XIX) (2013-2016). Członek Komitetu Redakcyjnego Serii Figurae oraz Serii Narracje w edukacji Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka Nagrody JM Rektora UJ w latach 2001, 2010, 2013, 2017. Przez wiele lat zasiadała w Radzie Naukowej Krakowskiego Młodzieżowego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Sztuk im. Henryka Jordana. Od 2023 roku jest członkiem Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach. Jest też członkiem Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Prowadziła i prowadzi zajęcia na studiach licencjackich, magisterskich podyplomowych i doktoranckich. Wypromowała ponad 50 magistrów. W 2022 roku została odznaczona Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę.

Zajmuje się badaniami literaturoznawczymi i metodycznymi ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień, takich jak: wpływ PRL-owskiej cenzury na kształt literatury i kultury II połowy XX wieku, senilna twórczość „wielkich mistrzów”, kulturowy obraz kobiecej starości w literaturze i sztuce, recepcja toposów antycznych w kulturze współczesnej, stereotypy w kulturze i edukacji oraz multimodalne formy kształcenia literackiego i kulturowego w edukacji szkolnej oraz uniwersyteckiej.

Obecnie przygotowuje monografię dotyczącą współczesnych reinterpretacji poetyki sympotycznej w senilnej twórczości Tadeusza Różewicza. Jako współredaktor uczestniczy w pracach nad tomem zbiorowym Technopaideia. Zaawansowane technologie w edukacji – perspektywa humanistyczna (WUJ, Seria Narracje w edukacji).

Książki

Gra z cenzurą w poezji Nowej Fali:  1968-1976, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2000.

Stara Baba i Goethe. Doświadczenie i transgresja starości. Tadeusz Różewicz, Czesław Miłosz, Jarosław Iwaszkiewicz, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2012.

Stara Rebeliantka. Studia nad semantyką obrazu, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2010, współautorka.

Anty-Beatrycze: studia nad kulturową historią obrazu pijanej i szalonej staruchy, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego,  Kraków 2016, współautorka.

Artykuły w czasopismach i rozdziały w pracach zbiorowych

Mass media under censorial surveillance: politics in press in the Polish People’s Republic of the 1960s and 70s, in: Politics and the media in Poland from the 19th to the 21st centuries: selected  issues, ed. E. Kristanova, R. Habielski, M. Such-Pyrgiel, Leiden, Boston, Brill 2024.

Multimodalna polonistyka w epoce technologicznego przesilenia, w: Technopaideia. Zaawansowane technologie w edukacji humanistycznej, red. S. Borowicz, J. Hobot-Marcinek, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2024.

In vino veritas, in aqua sanitas. La poétique sympotique dans le poéme “tempus fugit…” de Tadeusz Różewicz, „Roczniki Humanistyczne”, Zeszyt z Filologii Klasycznej z materiałami z sesji Les poétiques sympotiques – Sympotic poetics Publikacja przewidziana w 2024 r.

Eremici i sympozjaści: Ryszard Przybylski i Tadeusz Różewicz – listy, wiersze, rozmowy, w: „Prace Polonistyczne” 2022,  nr 77.

Okręt Rzeczpospolitej między etnosem, etosem a eidosem w edukacji polonistycznej, w: Lekcja POLSKI(ego). Praktyki edukacyjne wobec niepokojów XXI wieku,  red. A. Gis, K. Koc, M. Kwiatkowska -Ratajczak, M. Wobalis, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2021.

bio LIFESTYLE

Joanna Hobot-Marcinek

Jestem literaturoznawcą, metodykiem i teatrologiem. Prowadzę badania nad PRL-owską cenzurą, interdyscyplinarnością i multimodalnością edukacji polonistycznej, kulturowymi przemianami toposu starej, upojonej kobiety oraz mechanizmem funkcjonowania stereotypów w kulturze. Obecnie zajmuję się sympozjonami Tadeusza Różewicza oraz nowożytnymi reinterpretacjami poetyki sympotycznej, charakterystycznymi dla senilnej twórczości tego poety.

Działam w Stowarzyszeniu Wspólnota Polska na rzecz umożliwienia Polakom ze Wschodu kontaktu z Macierzą. Od lat uczę języka i kultury polskiej naszych rodaków z Ukrainy, Rosji, Kazachstanu czy Białorusi. Zajmuję się upowszechnianiem wiedzy na temat destrukcyjnego wpływu cenzury na literaturę, kulturę i rzeczywistość społeczną, biorąc udział w audycjach radiowych czy panelach dyskusyjnych poświęconych tej tematyce.

Lubię literaturę kryminalną, zwłaszcza tę utrzymaną w stylu retro, poezję Rilkego i oniryczne światy Brunona Schulza. Jestem miłośniczką narciarstwa, Tatr Polskich i Słowackich, Beskidu Makowskiego, a także aktywnego wypoczynku nad Bałtykiem oraz dalszych i bliższych podróży po Francji, Włoszech, Grecji, Hiszpanii, Turcji, Ukrainie czy Rumunii.

Lubię kuchnię śródziemnomorską i dalekowschodnią oraz wędrówki śladami romantyków po Libanie, Krymie, Petersburgu czy Paryżu. Kraków to moje miejsce na ziemi, choć przyciąga mnie też antyczno-chrześcijańskie dziedzictwo Rzymu i rytm życia Madrytu.

Ikona cytatu