Edukacja polonistyczna wobec tradycji i współczesności

Wykładowca:

dr hab. Joanna Hobot-Marcinek prof. UJ

Liczba godzin dydaktycznych: 30

Wykład monograficzny

Wykład Edukacja polonistyczna wobec tradycji i współczesności stawia sobie za cel uświadomienie studentom roli nauczyciela polonisty w przekazywaniu i reinterpretacji tradycji. W trakcie wspomnianego wykładu edukacja polonistyczna ukazana zostaje jako ciągły proces transmisji kulturowej, uwzględniający wszakże historyczną zmienność zjawisk literackich i kulturowych. W ramach prezentowanego tu wykładu o charakterze konwersatoryjnym, podjęta zostaje także refleksja nad prądami dydaktycznymi, filozoficznymi i socjologicznymi, oddziałującymi na ponowoczesną edukację literacką, językową i kulturową. Ponadto prowadzone są rozważania, dotyczące szkolnych sposobów recepcji tekstów kultury dawnej i najnowszej oraz ich roli w procesie kształtowania uczniowskiej tożsamości narodowej w dobie demokracji i multikulturalizmu. Celem zajęć ma być także przygotowanie studentów do podjęcia wyzwań, stojących przed nauczycielem polonistą w czasach technicyzacji, globalizacji, dominacji przekazu multimedialnego i wzajemnego odziaływania oraz przenikania się kultury wysokiej i masowej.