Celem projektu Poetyki sympotyczne – od antyku do współczesności jest zbadanie fenomenu i toposu sympozjonu oraz jego reinterpretacji w kulturze nowożytnej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesności. Przedmiotem refleksji są zarówno klasyczne realizacje poetyki sympotycznej, jak i późniejsze do nich nawiązania, sprzyjające budowaniu szczególnego typu dyskursywnej elitarności.
Opis projektu
Poetyki sympotyczne traktowane są w omawianym projekcie jako jedna z fundamentalnych w kulturze europejskiej dialogicznych strategii inicjowania intelektualnych debat o sztukach plastycznych czy literaturze. W ramach badań przyjęte zostaje założenie, iż antyczne sympozjony i związane z nimi poetyki sympotyczne stanowią tradycję, do której nawiązywały grupy dyskusyjne z kręgu Eranos oraz współcześni polscy twórcy – uczestnicy „uczt intelektualnych”, skupieni wokół Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza czy Zbigniewa Herberta.
W badaniach związanych z prezentowanym projektem szczególne miejsce zajmują Sympozjony Tadeusza Różewicza czyli uwiecznione w senilnej poezji i w korespondencji poety biesiady sympozjalne. Interpretacjom i reinterpretacjom poddawane są senilne utwory Różewicza, w których podejmowana jest gra z literacką konwencją sympozjonu, a opisywana w nich sytuacja konwiwialna ma zarówno refleksyjny, jak i ludyczny charakter. Przedmiotem badań staje się również Różewiczowska paideia sympotyczna i jej kulturotwórczy charakter.
Powiązane publikacje:
Sympozjony i misteria. Tadeusza Różewicza rozmowy o sztuce, w: Międzyliteratura jako przestrzeń dialogu. Studia dedykowane pamięci Profesor Anny Pilch, red. A. Włodarczyk, S. Borowicz, K. Wawer, Kraków 2022.
Eremici i sympozjaści : Ryszard Przybylski i Tadeusz Różewicz – listy, wiersze, rozmowy, w: „Prace Polonistyczne” 2022, t.77. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/303736/hobot-marcinek_eremici_i_sympozja%c5%9bci_ryszard_przybylski_i_tadeusz_rozewicz_2022.pdf?sequence=1&isAllowed=y